Čakry

Čakry jsou energetická centra nebo spíše energetické uzly, jimiž energie prochází a je dále rozdělována do dalších center a vedena až do periferních částí těla. Jimi je přijímána a transformována vesmírná energie a také vyzařují energii mimo tělo. Některé prameny je označují jako součást kauzálního či astrálního těla.

Při špatném držení těla a myšlenkových vzorců (což spolu souvisí) dochází k blokaci čaker i nekontrolovanému úniku energie. Orgány pak nedostávají potřebnou životní energii, což se zpočátku projevuje únavou, bolestí a později i onemocněním. Čím lépe čakry rozvádějí energii, tím je člověk zdravější a může konat i tzv. „zázraky“, např. projevit léčitelské schopnosti. Při nevhodném poměru příjmu a výdeje energie může docházet jak k malátnosti, tak i naopak k nekontrolovaným projevům agrese atp.

Funkci čaker lze ovlivnit myšlenkou, uvědoměním si sebe sama, ale i fyzickými postupy. K tomu účelu se používají tělesná, dechová i duševní cvičení, ásany, mudry, mantry, mandaly, jantry. Pomoc může přijít i zvenčí, ve formě vhodného léčení i ovlivnění stavu mysli, použít lze i kameny. Východní kultury mají propracovaný systém očistných technik – krija jógy a podobně působí i tantra jóga.

Spodní čakry více působí na fyzické, horní na psychické, duchovní úrovni ve formě postupného sjednocení s univerzem (bohem).

Vyrobila DS Websites